HVOR GAMMEL ER HUN MON?


Øm Jættestue - en ældre dame, men ikke helt så gammel som man troede...

For et års tid siden blev der gjort et opsigtsvækkende fund i Øm Jættestues kammer. I en af tørmurene i den sydlige del af kammeret fandtes en lille rest af bevaret oldtids-birkebark - et fænomen som kun kendes fra ganske få af Danmarks ca. 700 jættestuer. For at birkebarken kan holde sig frisk i de ca. 5.000 år der er passeret, siden jættestuerne blev opført, kræves der helt unikke betingelser. Dem har vi heldigvis i Øm Jættestuen.

Vi kender jættestuernes omtrentlige alder, men det hører til sjældenhederne at kunne tidsfæste dem mere præcist. De oldsager og ligrester man finder i kamrene, er for det meste blevet rodet så godt og grundigt sammen i løbet af de adskillige hundrede år, oldtidens bønder benyttede stederne som begravelseskamre, at det er svært at sige med sikkerhed hvilken begravelse, der var den første.


Der er kommet et nyt flot skilt op ved indgangen til jættestuen.

Birkebarken er derimod en ganske god kilde, når det gælder tidsfæstelse af opførelserne. Den er nemlig lagt ind imellem de såkaldte tørmursfliser, før de tonstunge dæksten blev lagt på plads - og kan dermed fortælle os med rimelig nøjagtighed, hvornår byggeriet fandt sted.

Vi har nu endelig fået svar på prøven fra Øm Jættestue: Den fortæller at gravhøjen blev opført sent i jættestuetid - omkring 3100-3000 f.v.t.
Jættestuen er altså opført i en periode hvor håndværket toppede i kvalitet, hvilket det smukt udførte kammer da også vidner om.

Med denne prøve placerer Øm Jættestue sig fornemt blandt de 9 (ud af ca. 700!) bevarede jættestuer i Danmark, som vi indtil nu kender alderen på.


Artikel og fotos af B-Joe Johansen
17. april 2004 © LejreGuiden

 

 


www.megalitgrav.dk - copyright2004©b-joe

Udskriv
Tilbage